Mozambik Portugalska perła w Południowej Afryce,

Mozambik to przepiękny kraj, który posiada 2 500 km wybrzeża nad Oceanem Indyjskim graniczący od północy z Tanzania i Malawi od Zachodu z Zambia i Zimbabwe oraz od południa z RPA. To kraj w 55 % muzułmański ok 35 % katolicki oraz w 10 % prawosławni i kalwini. Jak zbudować relacje biznesowe w Mozambiku? Jak znaleźć zaufanego partnera w Biznesie, lokalnego mentora oraz przyjaciela, który zadba o Nasze interesy. Polecam poszukiwania rozpocząć od …? 

Drodzy czytelnicy, zachęcam do lektury. Warto jest skontaktować się z Panem Konsulem Rzeczypospolitej Polski w Mozambiku Alberto Mabjaia. Odbyć rozmowę na temat współpracy lub kontaktów do osób z którymi warto współpracować. Na terenie aglomeracji Maputo – Matola działa prężnie kilka Izb Gospodarczych. Takie jak Brazylijsko – Mozambijska czy Portugalsko – Mozambijska. Jeśli myślimy o otwarciu działalności gospodarczej w Mozambiku i inwestowaniu radzę by wybrać się do Mozambijskich organizacji rządowych które pomagają i służą pomocą inwestorom. W przypadku inwestycji w wybrane branże z perspektywy rządu, istotne są dla Nas bonifikaty np. brak podatku na maszyny rolnicze, maszyny górnicze itp. Za wszelkie maszyny i urządzenia przywiezione przez Nas do Mozambiku nie będziemy musieli płacić podatków. Informacje na temat zwolnień podatkowych uzyskamy w Ministerstwie Gospodarki. Jeżeli myślimy i rozpoczęciu interesów w Mozambiku jako kupiec to osobiście polecam:

A. Produkty drobnych rzemieślników:

– rzeźby

– rysunki

– stroje ludowe

– produkty regionalne ze wsi

B. Surowce energetyczne:

– drzewo

– węgiel

– ropa

– gaz

C. Jeśli produkujemy jakieś produkty w Polsce to w Mozambiku działają Hurtownie:

– spożywcze możemy kupić: owoce (mango, kokosy, banany, sezam, orzechy makadamia, orzechy cashew-nut), warzywa: (fasola oraz papryka), zboża: (kukurydza, ryz, ziemniaki, buraki cukrowe, maniok, trzcina cukrowa, soja, cashawa oraz bawełna ).

Takie produkty możemy kupić z Mozambiku, zaś sprzedać: 

owoce: (jabłka, gruszki, wiśnie, maliny, borówki, jagody, jeżyny, aronie)

Na rynku warzyw nie zauważyłem deficytu. Większość produktów dostarcza RPA.

Zboża: tu deficytem jest pszenica, owies, żyto. Zboża z których można zrobić mąkę. Wrócę do mojej poprzedniej myśli. 

Jeśli produkujemy jakieś produkty spożywcze to śmiało możemy sprzedać poprzez hurtownie w Mozambiku. Hurtownie tworzą producenci żywności działający w tej części świata. Hurtownie to stowarzyszenia firm produkujące różne produkty i wspólnie sprzedające dane produkty pod danym brendem marketu np: SPAR. Hurtownie maja profesjonalne chłodnie, placom terminowo, współpracują z konsorcjami z Portugalii 20 % rynku Mozmbiku, Niemiec 7 %, RPA 40 %, UK 4%, Włoch 5 %, Indii 5 %, Nigerii 5 %, Francji 10 %, Libii 4 %, Zambii 5-7 %, Zimbabwe 5-7% czy Pakistanu 7%, widziałem produkty z Polski 2 %. Były to mydła i żele pod prysznic. Możemy śmiało nawiązywać współpracę z Hurtowniami. 

D. Jeśli mamy do zaoferowania maszyny do przemysłu ciężkiego. To będzie problem, ponieważ w Mozambiku jest tylko około 30 dużych zakładów produkujące jakieś dobra przemysłowe. Przemysł ciężki lub chemiczny w tym kraju praktycznie nie istnieje. Jeżeli myślimy ze sprzedamy technologie do oczyszczania wód lub inne innowacje. To czeka nas droga przez mękę. Mozambik cierpi na brak oczyszczalni ścieków. Potrzebne są technologie oczyszczające podmiejskie wody oraz uzdatniające wodę. Miasta Mozambiku tona w brudzie i śmieciach. Technologie zajmujące się recyklingiem plastiku są bardzo pożądane. 

E. Jeśli sprzedajemy używane maszyny, sprzęt i inne produkty to polecam giełdy oraz lokalne bazary i internet.

Wrócę do kroków wchodzenia na rynek Mozambijski:

– szukamy poprzez Pana Konsula lub sami indywidualnie poprzez Ministerstwo partnera handlowego.

Tak jak w krajach Arabskich musimy mnie kogoś za wspólnika by nam otworzył wszystkie zamknięte drzwi. (albo płacimy od transakcji albo mamy kogoś za wspólnika)

– określamy branże oraz produkty jakie chcemy sprzedać lub kupić

– budujemy finansowanie do zamknięcia transakcji

– jak sprzedajemy dania gotowe np: makarony, mąkę itp. (bardzo pożądana w Mozambiku bez zapiekaczy) to sprzedajemy hurtownią spożywczym. Sklepy spożywcze zazwyczaj sa w rękach Hindusów, Pakistańczyków, Chińczyków i innych nacji, nie stać ich na tak duże zakupy. Zakupy w ilościach kontenerowych. 

To analizujemy zapisy umowy tak by niebyłe różnicy i zastrzeżeń co do jakości produktów i problemów z tego tytułu z płatnościami. Analizujemy sytuacje transportowa, jeśli są to mrożonki. Zdążają się sytuacje ze są awarie prądu. Trzeba dopiąć sprawy transportowe by mrożonki się nie zepsuły. 

– trzeba być uważnym i ZAKŁADAĆ NIEMOŻLIWE!!!

– jeśli chcemy otworzyć sklepy to istotne jest analiza lokalna by sprawdzić jakie są trendy w miejscu, gdzie chcemy zainwestować. Mozambijczycy dużo chodzą. Musimy się upewnić ze to miejsce jest obok ciągów komunikacyjnych, z miejscem parkingowym.

– jeśli jesteśmy sprzedawca leków to:

*każdy lek jego licencja na sprzedaż wraz z Ministerialnym atestem zamyka się kosztem w wysokości 1000 $. 

* licencja na posiadanie apteki to inny koszt uzależniony od metrażu apteki. Od momentu rejestracji leku w Narodowym systemie leków (Ministerstwo Zdrowia) tylko my jako sprzedawca-dealer możemy exportować dany lek do Mozambiku. 

Wszystkie apteki i hurtownie stają się naszym klientem!!! W ten sposób mamy legany monopol na dany produkt. 

Mając licencje sprzedawcy nie mamy prawa by starać się o licencje eksportera. Musimy więc decydować albo rybka-apteka, albo akwarium sprzedaż leku jako dealer ;)!?

– wynajmem nieruchomości oraz ochrona zajmują się profesjonalne firmy.

Firmy dbają o bezpieczeństwo, o dotrzymanie umowy oraz interes partnera biznesowego. 

– Jeśli myślimy o zatrudnieniu pracownika w Mozambiku to trzeba przypilnować kilka kwestii: 

Mimo że to biedny kraj to jest tu edukacja. Każdą osoba po college zarządu dla siebie od 100 – 150 euro za miesiąc pracy. Osoby z najlepszymi wynikami matur zaśpiewać około 200 euro. Pracownicy są uczciwi. Ale jak poczują ze dajemy się wykorzystywać to będą to robić. Zdążają się kradzieże jak jest głód. W przypadku prostej pracy niema problemu z zaawansowana jest problem ze znalezieniem pracownika. 

Nie możemy spóźniać się z wyplata. Bo za to są duże kary i każdy pracownik może iść do ministerstwa pracy pokazać brak przelewu za wykonaną prace. Może kosztować Nas kary i sprawy w sadzie. Trzeba być uczciwym. 

Gdy już mamy zakontraktowany lokal, pracowników trzeba zadbać w między czasie o reklamę. Aglomeracja Maputo Matoła to ok 10 000 handlowców z całego świata w tym około 3000 z Chin. Wszyscy znają wszystkich warto mieć dobre relacje z każdą z Nacji. Portugalczycy, RPA, Włosi, to następne nacje handlują wszystkim od budowlanki, poprzez kosmetyki, chemie, materiały budowlane, maszyny, jest duży rynek używanej odzieży, aut z Japonii. Dobrze jest zaprzyjaźnić się z kimś lokalnie by nas wciągnął w krąg biznesowy Maputo – Matoła. 

– Każdy biznes jest ważny dla nas i lokalnej społeczności. Musimy podejść do tematu po przyjacielsku, tak że przyjechaliśmy im pomoc w rozwoju by razem pracować na ICH LEPSZE JUTRO. Jak tak podejdziemy do tematu to wyjdzie nam wszystko. Mozambijczycy to dobrzy, uczciwi, ciężko pracujący ludzie. Mili, serdeczni, lubiący śmiać się, sympatyczni, rodzinni, uczuciowi, świadomi i dumnie ze swojego państwa. Bardzo przyjacielscy, uczynni, ekspresyjni i serdeczni ludzie.

Przy zatrudnianiu pracownika trzeba się upewnić czy dana osoba jest nosicielem HIV lub AIDS. Tak by zadbać o swoje i klientów bezpieczeństwo. 

Warto jest pomagać. Np. Dać tabletkę przeciw bólową jak ktoś powie ze go głową boli. 

– Jeśli myślimy o mieszkaniu w Matoli lub Maputo to musimy pamiętać o tym by mieszkać w ochranianych osiedlach lub hotelach. 

Jeśli są pytania to podeślę odpowiedzi.

Jeśli chcemy znaleźć kontakty do ministerstw Republiki Mozambiku to proszę wpisać w wyszukiwarkę Google: Portal de Governo. Tam znajdziemy platformę rządową na której są kontakty do wszystkich ministerstw i organizacji rządowych które pomagają biznesowi i inwestorom. Kontakt do Pana konsula ze względu na RODO proszę prosic poprzez Ambasadę Polski w Pretorii.

Zapraszamy na strony Konfederacji lub nasze blogi: 

A: http://newsfarm.eu

B: http://knowledgefarm.eu

C: https://farm-market.eu­

Zapraszamy do lektury przyszłych artykułów. 

Życzymy powodzenia w Afryce.